Обратно към категорията

Минимум 6980 лева заплата за депутата, без да ходи на работа

Добавено на: 13.08.2024 07:47
   

Минимум 6980 лева заплата ще получават депутатите, без да ходят на работа. От 17 август те излизат във ваканция, после вероятно ще има 9 заседания на парламента в периода от 1 до 20 септември, а след това започва и предизборната кампания и пак няма да са в Народното събрание. Въпреки това възнагражденията им се вдигат с 4,9%, защото са вързани със средната заплата.

В понеделник НСИ публикува данни за второто тримесечие. Увеличението в обществения сектор през юни в сравнение с март е точно 4,9%. С последните промени на конституцията парламентът вече не се разпуска от момента, в който държавният глава насрочва датата на изборите. Преди седмици депутатите си запазиха заплатите по време на предизобрната кампания. Тогава ще получават само основното си възнаграждение.

Тъй като парламентът няма да заседава, няма да има и комисии, а според правилника народните представители получават 15% добавка за участие в тях. За сметка на това към тези 6980 лв. ще им се дават добавки за стаж, научна титла или звание.

Напълно възможно е пък новите депутати, които бъдат избрани на 20 октомври, от декември да имат още повисока заплати. Тогава ще станат ясни данните за средното възнаграждение за третото тримесечие.

С по-висока заплата от септември ще е и държавният глава. Президентът Румен Радев получава сега 13 308 лв. основна месечна заплата, а занапред тя става 13 960 лв. Неговото възнаграждение също е без добавките за стаж, при това те са и по-големи като на бивш военен.

Най-ощетен се оказва служебният премиер Димитър Главчев. Заплатата на министър-председателя е 1,5 пъти над депутатската. Когато Радев назначи Главчев за служебен премиер обаче, току-що бяха излезли данните на НСИ за заплатите през първото тримесечие и се оказа, че те са с 5,6% по-ниски в сравнение с предходния период. Така излезе, че вместо да се разписва срещу 10 534 лв., той получаваше по 9981 лв. месечно. Сега, когато заплатата му трябва да се вдигне, той вече няма да е служебен премиер, а по 10 470 лв. месечно без добавките ще получава Горица Кожарева.

Средната за страната заплата се увеличава с 4,5% през второто тримесечие в сравнение с първото и през юни вече достига 2276 лв. месечно. На годишна база увеличението е 17,3% - едно от най-големите за последните години.

Дейностите, в които има най-голям скок в сровнение с предходното тримесечие, са държавното управление - 13,1%, образованието - 9,7%, и хотелиерството - 9,2%.

IT секторът продължава да е с най-високите заплати, но за първи път средното възнаграждение там спада, вместо да се увеличава. От 5252 лв. месечно в началото на годината вече е 5164 лв. през второто тримесечие. Това е станало паралелно с пречупване на тенденцията да се освобождават хора от работа там, която беше характерна за последната година. Сега е започнал обратният процес и в IT сектора заетите са се увеличили с 6200 души в сравнение с година по-рано.

Враца и Софийска област са новите две области в България, в които средната заплата минава границата от 2000 лева месечно, показват още данните. Досега това важеше само за Варна и за столицата, като в София още в началото на годината средната заплата мина дори 3000 лв.

Във Враца през второто тримесечие средната е вече 2123 лв., а в софийска област - 2048 лв. Във Варна е 2147 лв., а в Столицата - 3129 лв. Във всички останали области средната заплата е под 2000 лева месечно.

Източник:24chasa.bg


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Реклама

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Овладяха пожара над Котел с участие и на хеликоптер
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!